Alarmy

Co to jest alarm zastanawiałeś się kiedyś, jaki alarm wybrać co jest najważniejsze w alarmie postaram się ci wyjaśnić co jest najważniejsze w alarmie.

Myślałeś kiedyś czy montaż alarmu z powiadomieniem sms, to dobra sprawa. Są również dialery, które wykonują normalne połączenia telefoniczne. Alarm domowy możesz także wyposażyć w bardzo popularny moduł IP.

Załóżmy że jakaś firma zaproponowała ci tańszy system niż inna, nie oszukujmy zabezpieczenia muszą kosztować. Chodzi mi np o najzwyklejszą czujkę ruchu jedna z ważniejszych części naszego systemu alarmowego. Wiele osób nie wie jak działają i po co są. A odpowiednie czujki trzeba stosować w odpowiednich pomieszczeniach.

Nie oszukujmy się. Za lepsze zabezpieczenie musisz z reguły zapłacić więcej. A w jakim przypadku nie musisz dopłacać, bo nie potrzebujesz takich czujek?. Kiedy jesteś pewien że nie dopuścisz to takiej sytuacji w której czujka może zostać sama uruchomiona.

Nie możemy zapomnieć o schowaniu przewodów pod tynk (ew. w listwy maskujące), Przecięcie odpowiedniego przewodu może unieszkodliwić alarm. Osobiście zdarzyło mi się spotkać zwisające przewody pod zewnętrznym sygnalizatorem. System w takim stanie stanowi zaproszenie dla złodzieja! Co się stanie jeżeli pomimo twoich starań intruz przetnie przewód. Na szczęście, systemy alarmowe mogą bronić się w takich przypadkach. Z odsieczą przychodzą różne zabezpieczenia antysabotażowe. Ale to czy system obroni się, zależy w dużej mierze od wiedzy i staranności instalatora alarmu. Po prostu, aby właściwie te zabezpieczenia zadziałały, należy mieć świadomość jak te zabezpieczenia funkcjonują i jak można je wykorzystać. Często wystarczy dokładne przestudiowanie instrukcji instalacji i zastosowanie się do podanych tam wskazówek.

Więc jakie są to zabezpieczenia?.

Nie wdając się w zbędne szczegóły, można powiedzieć, że odpowiednie układy alarmu domowego pozwalają na detekcję zarówno przerwania przewodów linii alarmowych jak i zwarcia jego żył. Gdy intruz przetnie przewód prowadzący do czujki, żyły tego przewodu zostają przerwane lub zwarte. Centrala wykrywa taki stan i załącza sygnalizację alarmu. Dobrze jest, jeżeli sygnalizacja alarmu zostanie załączona także wtedy gdy system alarmowy jest wyłączony (rozbrojony). Urządzenia, takie jak na przykład czujki, projektuje się i podłącza do centrali w taki sposób, aby odcięcie inicjowało alarm. Również przecięcie przewodu do sygnalizatora akustycznego także spowoduje uruchomienie sygnalizacji alarmu.

Jeżeli sygnalizator nie posiada własnego wewnętrznego akumulatora, to oczywiście odcięcie go od instalacji spowoduje, że sygnalizator się nie załączy, powiadomione zostaną służby ochrony (o ile wykonano podłączenie do agencji ochrony). Lub jeżeli się zdecydowałeś dostaniesz sms lub powiadomienie na belce po przez moduł IP. Jeżeli sygnalizator zewnętrzny będzie wyposażony w rezerwowe wewnętrzne źródło zasilania (akumulator), to odcięcie go od instalacji spowoduje, że sygnalizator załączy się i będzie mógł alarmować aż do wyczerpania akumulatora.

Montaż alarmu