Domofony

Sam dzwonek przy furtce to już przeżytek.

Teraz każdy wyposaża dom w domofony lub wideofony: zanim otworzy furtkę i wpuści gościa, może go usłyszeć i zobaczyć. Dzwonek przy furtce informuje o przybyciu gościa, ale zmusza do wyjścia z domu i otwarcia furtki kluczem. Domofon nie tylko umożliwia zdalne otworzenie furtki, ale również rozmowę z przybyszem. A przez wideofon można nie tylko porozmawiać z gościem, ale zobaczyć kto przed furtką stoi. Budowa i działanie domofonu nie jest skomplikowane. Najprostsze rozwiązania działają w systemie naprzemiennym, zwanym simplex: gdy mówi osoba stojąca przy bramie, nie słychać osoby będącej w domu. System duplex umożliwia natomiast prowadzenie rozmowy jednocześnie.

Instalacja domofonowa to dwa urządzenia – unifon i bramofon – połączone kablem lub bezprzewodowo.

Unifon – to słuchawka montowana w domu; można również kupić unifon głośnomówiący, bez słuchawki. Furtka lub drzwi wejściowe wyposażone w zamek elektromagnetyczny otworzą się po naciśnięciu przycisku w unifonie. Kilka unifonów można wykorzystać do łączności wewnętrznej – między pokojami czy kondygnacjami domu, gdy w jednym domu mieszkają np. dwie rodziny – niezbędny jest wówczas aparat z dodatkowymi przyciskami wywołania. Unifon warto też zamontować na każdej kondygnacji, by na odgłos dzwonka nie biegać po schodach: z każdego z nich będzie wówczas możliwe otwieranie drzwi wejściowych. Wskazane jest umieszczać unifony blisko okien, by ułatwić sobie sprawdzanie, kto stoi przed furtką.

Bramofon – to głośnik, mikrofon i dzwonek umieszczone w tzw. kasecie zewnętrznej, zamontowanej na- lub podtynkowo na słupku przy furtce lub bramie. Bramofony wykonuje się najczęściej z blachy. Obudowy stalowe (nawet te zabezpieczone powłoką galwaniczną i lakierem) szybko zaczynają korodować, dlatego lepiej zdecydować się na bramofon nierdzewny – aluminiowy lub mosiężny i ochronić urządzenie niewielkim daszkiem przed deszczem i śniegiem. Niektóre bramofony mogą być połączone ze skrzynką na listy. Panel bramofonu może być podświetlony diodą pod przyciskiem wywołania.

Wybierając domofon musimy się zastanowić nad wyborem systemu sterowania:

najprostszy – analogowy, bardziej skomplikowany – cyfrowy, oraz trzeci – analogowo-cyfrowy.

System Analogowy. Każdy unifon łączony jest z bramofonem oddzielnym kablem. System analogowy może sprawdzić się w domach jednorodzinnych ze względu na małą liczbę urządzeń: przeważnie jeden bramofon i jeden lub dwa unifony. Im będzie ich więcej, tym gorsza będzie jakość połączeń, dlatego w domu, w którym mieszka kilka rodzin, lepiej sprawdzą się systemy cyfrowe.

System Cyfrowy. Składa się z centralki cyfrowej i unifonów wyposażonych w dekodery. Centrala ma numeryczną klawiaturę, na której wbijając odpowiedni numer lub kod dostępu, otworzą się drzwi lub furtka. W takich domofonach można regulować długość dzwonienia, rozmowy jak i czas otwarcia zamka. Konstrukcja unifonów w systemie cyfrowym sprawia, że nawet gdy słuchawka nie jest odłożona, urządzenie działa prawidłowo, co nie jest możliwe w części systemów analogowych. Liczba przewodów w takim systemie jest niezależna od tego, jak wiele osób korzysta z urządzenia

System Analogowo-Cyfrowy. Jest kombinacją dwóch systemów, w którym cyfrowy bramofon łączone są z analogową słuchawką. Drzwi otwiera się kodem lub kartą kodową.

Co jeśli zapomnieliśmy o przewodach.

Jeżeli podczas budowy domu (zagospodarowaniem ogrodu przed domem) zapomnimy o przewodach łączących unifon z bramofonem możemy wybrać taki system domofonów sterowanych drogą radiową. Taki domofon umożliwia otwieranie furtki z dowolnego miejsca domu: wystarczy tylko nacisnąć odpowiedni przycisk w pilocie, a on drogą radiową uruchomi zamek elektromagnetyczny. Rozwiązanie takie ma jednak ważny minus: jest dużo droższe (nawet dwukrotnie), a ponadto sygnał radiowy może zostać „przejęty” przez potencjalnych włamywaczy. Bezprzewodowy domofon nie wymaga ani okablowania, ani zasilania. Może mieć zasięg do 400 m w terenie otwartym i działać na własnym zasilaniu bateryjnym nawet 4 lata.

System wideodomofonowy. Nie z każdego domu dobrze widać furtkę. Czasem jest na to za daleko lub zasłania ją żywopłot: wtedy naszymi oczami może być kamera zamontowana w wideofonie. Jest to miniaturowe urządzenie o dużym kącie widzenia, które w dodatku „widzi” również w nocy dzięki podświetlaniu stojącego przed furtką przybysza wiązką promieni podczerwonych. System można wyposażyć dodatkowo w szerokokątny obiektyw poszerzający pole widzenia. W domu zainstalowany jest miniaturowy – najczęściej czarno-biały – monitor. Wideodomofon można rozbudować o dodatkowe unifony, będzie wówczas pełnił również funkcję interkomu. W wideodomofonach stosuje się również kamery kolorowe z ciekłokrystalicznymi monitorami.

Kamera włącza się po wciśnięciu przycisku na bramofonie. W niektórych modelach można ją uruchomić, wciskając przycisk przy unifonie. Niektóre wideofony, w których zamontowane są kamery, wyposażone są w diody podczerwieni umożliwiające obserwację ogrodu bez dodatkowego oświetlenia również w nocy. Ciekawostką wideodomofonu może być rejstracja obrazu, gdy nie ma nikogo w domu, a kamera zostanie przez jakiegoś przybysza uruchomiona przyciskiem przy furtce, przekaże ona jego zarejestrowany obraz do pamięci – wraz z datą i godziną wizyty, co można potem odtworzyć. Jest to przydatne, jeśli chcemy wiedzieć czy ktoś byl u nas podczas naszej nieobecności.